Како да ја разликувате сезонската алергија од настинката?

Дали ве мачи алергија или настинка, како да ги препознаете симптомите на овие две состојби од кои подеднакво страдаат децата и возрасните?

Истражувањата покажуваат дека голем број луѓе не знаат да разликуваат настинка или грип од алергиски напад. Иако симптомите се многу слични сепак постојат мали разлики кои ќе ви помогнат во препознавањето и разликувањето на овие здравствени тегоби.

1. Разлики

Што треба да имате во обѕир кога се обидувате да идентификувате дали станува збор за настинка или алергија?

- чешање и солзење на очите се чест знак на симптоми на алергија

- кашлање и често кивање со исфрлање на безбоен секрет од носот се симптоми на алергија

- настинката не предизвикува чешање на очи и тоа е еден од најсигурните начини да разликувате алергија од настинка

- најбезбедно е да проверите да не станува збор за бактериски конјуктивитис

- болки во грлото и зголемена температура начесто се случуваат при настинка

- болки во телото не се појавуваат кај алергија

- кај некои луѓе се појавува егзема, а тоа не е симптом на настинка.

2. Траење на симптоми

Има разлика во тоа колку траат симптомите на настинка и алергија. Симптомите на настинка обично траат од 7 до 10 дена. Симптомите на алергија може да ги чувствувате неколку недели, зависно од тоа колку алергенот останува присутен во воздухот.

3. Сличности

Некои симптоми се слични кај алергијата и настинката. На пример, и двете појави влијаат на респираторниот систем.

Еве што е слично:

- течење нос

- затнат нос

- кашлање

- воспалено грло

- конјуктивитис

- кивање

4. Што треба да знаете?

Алергијата не е предизвикана од вирус и не е заразна. Алергија се развива кога имуниот систем реагира на обично безопасни честички како да се опасни. Телото ослободува супстанци кои се борат со тие честички, една од нив е хистаминот чија задача е да го заштити телото од надворешни закани.

Постојат над 200 подвидови на вируси кои можат да предизвикаат настинка, се пренесуваат преку воздух од кашлање и кивање. Засега нема лек за настинка, најчесто се препорачува одмор, пиење на многу течности и слично.

Алергиите се третираат со лекови кои ги блокираат ефектите на хистаминот.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Здравје

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе