Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Многу родители се борат со тоа како да ги наведат децата што повеќе да читаат, а со тоа и да ја развијат читачката писменост, која се дефинира како способност за разбирање на пишани текстови за развивање лични цели, развој на сопственото знаење и личниот потенцијал.

На кои начини може да му помогнете на детето?

1. Бидете му пример

Ако детето не гледа пример во вас, како ќе го инспирирате да чита повеќе? Одете заедно во книжарница и бирајте кои книги сакате да ги имате во домашната библиотека, почесто нека ве гледа детето како читате книга. Можете и заедно да читате додека одморате, поезија на пример може да читате и на глас со вклучена музика по избор. Вие сте му најдобриот пример на детето дека е корисно да се дружи со книгите.

Со текот на времето неговата љубопитност ќе надвладее па ќе сака да види што вие читате  и со самото тоа ќе чувствува потреба за читање.

2. Поврзете го читањето со секојдневните активности

Пишувањето е исто така дел од читањето и писменоста, а за да ги споите двете активности, вклучете го детето во секојдневните активности. На пример, ако треба да набавите храна во продавница, диктирајте му го на детето списокот со намирници. Детето нека пишува, а потоа нека го прочита списокот.

Исто така, може да му дадете задача да напише писмо до баба, дедо или некое другарче во кое ќе напише како му изгледал денот, со кои играчки си игра дома и слично. Потоа писмото нека го прочита на глас.

3. Оставете и детето да бира книги

Секое ниво на образование носи наслови од лектири кои мора да се прочитаат. И без разлика колку наставниците се трудат да ги доближат книгите до децата, токму обврската дека мора да ги прочитаат им создава чувство на одбојност.

Настојувајте детето да не го поврзува читањето и книгите само со лектирите. Однесете го во библиотека или книжарница самото да одбере книга за која мисли дека е интересна.

4. Нека чита и друго, не само книги

Читачката писменост не се однесува само на читање книги или весници, туку и на електронски медиуми. Денешните деца минуваат многу време на интернет за разлика од претходните генерации. Сега кога ќе се земе во обѕир и онлајн наставата, затоа и треба да се најдат различни извори на читање.

Овој дел е поврзан за способноста на толкување и проверка на веродостојноста на изворите од кои се добиваат податоците. Затоа и треба да се развива критичкото мислење, со детето треба да разговарате за тоа и надвор од училиштето и медиумската култура.

5. Следете како чита детето и дали се мачи со нешто

Читањето се основа на неколку фактори, а на детето најмногу ќе му помогнете така што ќе забележите со кое подрачје има најмногу проблеми и ќе поработите на тие теми.

На пример, ако забележите дека детето без проблеми може да ја прочита приказната, но не разбира што се бара од домашната задача, најмногу ќе му помогнете ако се фокусирате на тоа.

Со мирен тон ќе му поставувате прашања, ќе го наведувате во текстот да ги пронајде речениците со кои ќе го поткрепи тоа што го кажува и нека се обиде со свои зборови да го прераскаже прочитаното. Со текот на времето ќе му оди полесно, но потребно е трпение.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Книги

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе