Како да ја ублажите болката во колената?

Многу облици на болка во коленото се минливи, но непријатноста во таа област понекогаш може да трае.

Добри вести! Има вежби и стратегии со кои можете да се справите со оваа болка. препорачани од експерти.

Намалете го воспалението

„Болката е често резултат на воспаление во некоја област“, ​​вели д-р Наташа Трентакоста, специјалист за спортска медицина. Кога ќе се појави болка во коленото, таа често им кажува на своите пациенти да се обидат да земаат нестероидни антиинфламаторни лекови како аспирин, ибупрофен или напроксен.

„Следете ги упатствата на производот и проверете кај вашиот лекар за да бидете сигурни дека нема контраиндикации“, вели таа.

Не одморајте (барем не премногу)

Лесните вежби всушност можат да помогнат вашето колено да заздрави побрзо во многу случаи.

„Движењето помага во одржувањето на циркулацијата на крвта, може да ја зголеми флексибилноста и да го спречи грчењето на мускулите“, вели д-р Јакоб Хаскаловичи.

Тој додаде дека можете безбедно да се движите со дозвола на вашиот лекар и дека движењето обично нема да ги влоши најболните состојби на коленото.

Ставете малку мраз на коленото

„Употребата на мраз за намалување на отокот и ублажување на болката се користи многу години“, вели Трентакоста.

Таа предложи да се нанесува мраз 15-20 минути, 3-4 пати на ден во услови на акутна повреда на коленото.

„Ова може да помогне да се намали болката и отокот во зглобовите, особено во првите 48-72 часа по повредата“, објасни таа.

Поддршка на коленото

Малку дополнителна поддршка може да ги направи секојдневните активности попријатни. Ако треба да клечите поради работа или која било друга причина, ставете свиткано јога чергиче под коленото за дополнителна поддршка.

Правете тренинг за сила

„Среќните колена зависат од рамнотежата на сите мускули околу нив, над и под нив“, објасни Џој Пулео, овластен инструктор по пилатес. За да се одржат колената здрави, Пулео ја истакна важноста од балансирање на силата помеѓу внатрешната и надворешната страна на бутот, одржувањето на силни и здрави квадрицепси и тетивата на коленото и работа на глутеусот.

Носете стегач за колено

„Современите сопствени загради за колена се дизајнирани да апсорбираат нееднаква сила и да ја распределат тежината порамномерно на коленото“, вели д-р Метју Крукс.

Кога се носи за време на активност, стегачот за колено може да го намали притисокот и болката и може да ви помогне да бидете поактивни во ситуации кога болката во коленото претходно влијаела на мобилноста.

Посетете ортопед

„Повеќето болки во коленото се привремени, што значи дека ќе исчезнат без медицинска интервенција, особено кај децата и младите возрасни“, вели д-р Роберт Блејс, ортопедски хирург. Постарите луѓе, од друга страна, се повеќе склони кон долготрајна болка во колената.

Блејс препорачува посета на лекар за болка која го попречува сонот, ја ограничува активноста и/или бара секојдневна употреба на лекови против болки.

„Болката која трае подолго од две недели бара лекарски третман“, рече тој. Исто така, треба да загрижува болката по повреда која не исчезнува по неколку дена одмор.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Здравје

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Read more

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе