Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Новооткриена комета се движи кон Земјата, а луѓето ширум светот ќе може да уживаат во прекрасното ноќно шоу што се случува еднаш во 7.000 години, соопшти НАСА.

Кометата Неовајс, најсветлата комета видлива од северната хемисфера последниве 25 години, влезе во орбитата на Меркур пред околу една недела.

URL

Близината на Сонцето и топлината направија нејзината опашка да биде уште подолга и уште посветла. Кометата со дијаметар од околу пет километри, ќе мине крај Земјата, а најблиску до нас ќе биде на 23 јули.

URL

НАСА ја откри оваа комета во март. Нејзиното јадро е покриено со слоеви материјал кој датира од почетоците на нашиот Сончев систем, пред околу 4,6 милијарди години.

Џо Масјеро од НАСА истакнува дека ова е најсветлата комета видена од средината на 90-тите досега. Астронаутите од Меѓународната вселенска станица веќе успеаја да ја разгледаат подетално. Боб Бенкен од НАСА сподели и фотографија од неа. 

URL

Можете да го најдете точното место на кометата со користење специјализирани смартфон апликации со интерактивни мапи од соѕвездијата.

Remote video URL

Иако е видлива со голо око, кометата сè уште е слаба, така што и двоглед би завршил добра работа.

Remote video URL

Од вчера, 12 јули, кометата е видлива и во вечерните часови. Околу еден час по зајдисонце ќе се појави во близина на северозападниот хоризонт. Како што поминува месецов, таа ќе се издигне повисоко на небото. На 23 јули кометата ќе стигне до најблиската точка до Земјата на оддалеченост од 103 милиони километри, пред да продолжи со својот космички лет.

URL
URL

По оваа средба, астрономите очекуваат кометата да ја нема одреден период. Се проценува дека луѓето на Земјата следен пат ќе ја видат во 8786 година.

URL
URL
URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Вести

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Read more

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Read more

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Read more

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Read more

Гик

  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе