Како да ја заштитите косата во лето?

Покрај заштитата на кожата од сонце во лето, и косата треба да добие дополнителна нега и заштита од сончевите зраци и морската вода. Покрај козметичките производи достапни во дрогериите, имајте ги предвид и класичните масла, како и домашните рецепти за нега.

По капењето во морска вода мора да ја измиете косата со слатка вода бидејќи солта ја суши косата. Ако не ја измиете косата веднаш по пливање и ја исушите на сонце, веднаш ќе ви испукаат врвовите.

По шампонирањето нахранете ја косата со богата и квалитетна маска, а ако имате подолга коса, ставете и ампула наменета за оштетена коса, на пример со арганово масло. На плажа носете шешир или марама за коса за дополнителна заштита на косата.

Можеби ви звучи дека е ова е многу време за дополнителни активности, но неколку минути ќе значат многу за вашата коса.

Домашен рецепт што може да го користите за нега на косата во лето е следниот шампон со масла. Имајте го предвид вашиот тип на коса кога ја правите мешавината. Ако имате тенка коса ќе ви треба само ¼ кокосово масло, а оние со погуста или посува коса може да го зголемат соодносот или да додадат и масло од авокадо или семка од кајсија.

Потребни состојки:

1 шолја течен природен сапун од маслиново масло (побарајте го во аптека)

1/3 шолја кокосово млеко од конзерва

1/3 шолја кокосово масло

50-60 капки од вашето омилено есенцијално масло за убав мирис на шампонот (лаванда, портокал, пеперминт, лимонова трева).

Стопете ги кокосовото масло и млеко заедно на тивок оган за да не ги оштетите главните состојки. Истурете ја течноста во шише со капаче, заедно со течниот природен сапун од маслиново масло и добро протресете го. На крај додадете го есенцијалното масло во капки и повторно промешајте. Имајте предвид дека шампонот нема да биде густ како вообичаените шампони.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Стил

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Првенчето на KTN носи мирис на Париз

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе