Како да конвертирате Word документ во PowerPoint?

Microsoft неодамна соопшти воведување на многу корисна опција за канцелариски алатки Word и PowerPoint - можност за претворање на Word документи во презентации.

Ако мислите дека ова е алатка што може да ви помогне во вашата секојдневна работа, имате среќа - Microsoft ја објави и е достапна за сите корисници кои имаат пристап до онлајн верзијата на Office.

Сите детални информации за функцијата се достапни на страницата Microsoft Tech Community.

Конверзијата на документи од Word во PowerPoint е моментално достапна само во онлајн верзијата на Word, што значи дека ќе треба да пристапите до услугата Cloud на Microsoft за да ги конвертирате вашите документи. За да конвертирате документи, исто така ќе треба да ѝ помогнете на вештачката интелигенција да создаде функционална презентација - правилно форматирани заглавја. После тоа, вештачката интелигенција ќе го чешла документот и ќе направи слајдови според клучните зборови.

Мајкрософт објасни како да конвертирате Word документи во PowerPoint:

- Отворете кој било документ во Word за веб.

- Изберете File > Export > Export to PowerPoint presentation.

- Внесете го името на презентацијата

- Кликнете Open presentation за да ги видите резултатите од конверзијата во PowerPoint за веб.

- Презентацијата ќе биде креирана и зачувана во папката OneDrive на компјутерот на корисникот.

Алатката во моментов поддржува само англиски јазик.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе