Како да користите Google Maps кога немате интернет конекција?

Губењето на интернет конекција може да го направи вашето патување мизерно, особено ако се потпирате на телефонот за да знаете каде одите.

Без разлика дали се возите со метро во странски град или шетате низ недопрена природа, интернетот може да ве изневери. Сепак, не е сè изгубено. Во овие ситуации, можете да преземете Google Maps за офлајн употреба и да ги добиете вистинските насоки.

За волја на вистината, нема да добивате прецизни податоци кога станува збор за пешачење, транзит или велосипедски тури, но ќе добиете солидни офлајн насоки за возење.

Исто така, треба да имате на ум дека мапите што ги преземате ќе „истечат“ во одреден момент, бидејќи Google редовно ги ажурира за да бидат што попрецизни.

Еве како да преземете офлајн мапи:

Стартувајте ја апликацијата Google Maps на вашиот уред со Android или iPhone. Треба да сте најавени на вашиот профил на Google и да ја имате инсталирано најновата верзија на апликацијата.

Изберете ја мапата на градот или областа што сакате да ја преземете.

Притиснете го менито на дното на екранот со името на страницата што ја баравте и притиснете го копчето Download. Ако не ја гледате оваа опција, допрете ги трите точки во горниот десен агол на екранот и побарајте ја опцијата за преземање офлајн.

Google потоа ќе ви ја покаже мапата и ќе ве праша дали сакате да ја преземете. Притиснете Download повторно за да го потврдите вашиот избор.

Откако ќе ги преземете избраните мапи, тие ќе ви станат достапни дури и кога немате интернет конекција и можете лесно да ги прелистувате и истражувате кога сакате. Доволно е само редовно ажурирање на Google Maps, за да бидете во тек со промените кои Google ги спроведува.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе