Како да му помогнете на детето со учењето и домашните задачи?

Ако детето инсистира да црта додека учи, не го спречувајте. Ова може да му помогне полесно да го запомни материјалот пред него.

Различни деца учат на различни начини. На пример, децата од претежно визуелен стил учат најлесно со гледање и читање, претежно аудитивен стил - со слушање и зборување, а оние со претежно кинестетички стил со движење или допирање.

Најефективни се техниките за таканаречено активно учење. За време на учењето, детето треба да седи исправено на масата, а учењето треба да започне со прашања за материјалот што се наоѓаат на крајот од секое поглавје во учебникот.

Потоа нека ги извлечат насловите на поглавјата од содржината со цел да добијат увид во материјалот што треба да го совладаат оваа учебна година. За полесно да запомни, детето нека ги подвлече клучните зборови додека чита и нека напише кратки белешки до текстот.

1. Слушање и учење

Децата чиј стил на учење е претежно аудитивен, полесно ќе учат и подобро ќе го запомнат материјалот ако на себе си или на родителот му „објаснат“ што учат за време на учењето. Исто така, ќе им помогне да рецитираат важни информации, да користат зборови што ги поврзуваат со материјалот.

2. Учење додека шетаат низ собата

На децата чиј стил на учење е претежно кинестетички ќе им се помогне со читање на глас, но за разлика од слушателите, тие треба да поминат со прстот преку речениците што ги читаат. Најлесно ќе учат со пишување, па ќе им помогне доколку неколку пати ги напишат најважните информации од материјалот.

Во учењето им помага и подвлекувањето на важни информации во текстот, а за подобро да го запомнат материјалот треба да го користат телото. Тоа можат да го направат со одење низ собата за време на повторувања или со гестови со рацете при учење и повторување на материјалите.

3. Читање, помнење и пишување

Децата со претежно визуелен стил усвојуваат нови информации со читање, набљудување на графички прикази. За полесно да учат, ќе им помогне пишувањето карти, учењето со помош на табели, ментални карти и слични помагала.

Додека учат, слободно нека цртаат илустрации, нека запишуваат информации и нека подвлекуваат што мислат дека е важно. Тие исто така ќе научат многу со набљудување, а кога ќе наидат на нешто ново, повеќе ќе сакаат да ги прочитаат упатствата за употреба отколку да ги слушаат објаснувањата.

4. Играјте квиз и тестирајте го нивното знаење

Напишете прашање од материјалот на мали парчиња хартија. Напишете го одговорот на задната страна. Извлечете парче хартија, а потоа нека детето се обиде да одговори, без да гледа во задниот дел од хартијата. Ако го заборавиле одговорот, повторете им го.

Освен повторувањето, во меморијата може да помогне и меморирањето рими или имагинарни слики кои се поврзуваат со одредени делови од текстот. Бидете креативни, најдете зборови кои се римуваат со она што треба да го запомнат.

Објаснете им на децата дека треба редовно да учат, тоа е единствениот начин материјалот навистина добро да се усвои. Учењето во последен момент не е добра одлука и не е ефективно.

5. Направете пауза

И, не заборавајте да направите пауза. Кога детето ќе заврши една или повеќе задачи, оставете го да одмори десет до 15 минути. Детето треба да ги научи потешките делови од материјалот во периодот на најголема будност, бидејќи заморот, но и гладот ​​ја слабее концентрацијата.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Живот

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Read more

Што да направите кога некој зема заслуга за вашите постигнувања на работа?

Read more

Бруклин повторно готви: Затка од шише е тајната состојка

Read more

Пет хороскопски знаци кои ќе се збогатат до крајот на годината

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе