Како да направите 100 склека во серија?

А.С.
/ 26.09.2022 / 14:10

Поранешниот олимпиец и тренер за сила Ден Џон често споделува совети на својот канал на YouTube. 

Во неодамна објавено видео одговори на прашање од следач кого го интересираше како да тренира за да може да направи 100 склека во една серија.

„Треба да бидете способни да направите најмалку 25 склека пред да можеме да зборуваме за тоа да стигнете до 100. Тоа е како да сакате да трчате маратон, а не можете да трчате ни трка на 5.000 метри. Само треба време“. рече тој на почетокот.

Џон препорачува правење варијации на склекови за да се изгради издржливост. Еден пример е познатиот TikTok склек

Откако ќе можете да направите 20 или 25 склекови по ред, ако го правите тоа редовно, многу брзо ќе дојдете до 80 повторувања.

„Доколку е потребно, одморете се во горната положба за склек со раширени раце. Откако еднаш или двапати ќе направите 80 склекови, ќе ја достигнете магичната бројка од 100 побрзо отколку што мислите“, додава Џон.

Склековите прават чуда за телото. Не само што ги активираатр мускулите на горниот дел од телото, туку се одлични и за вашето јадро.

„Обидете се да направите што повеќе склекови за една минута. Ако не можете да стигнете до 40, нема да ви дозволам да кревате тегови. А следниот ден, чудната болка во вашите мускули ќе ве потсети дека една од наједноставните и најосновните вежби е сепак најдобра“, заклучи тој.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Фит

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе