Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Многумина веруваат дека правењето пица не бара многу труд, но сепак треба да обрнете внимание на три клучни чекори при подготовката на пицата.

Доколку сакате вашата домашна пица да има вкус како да ја направил вистински мајстор, мора да внимавате на подготовката на тестото, сосот од домати и температурата на рерната.

Подготовка на тестото

Треба да го оставите тестото да нарасне. Ако тестото се враќа во првобитната положба откако ќе го развлечете, тоа е знак дека треба да отстои некое време на собна температура.

Сос од домати

Иако многу луѓе користат кечап како главен прелив на пицата, обидете се да користите домашен сос од домати. Како да направите одличен сос од домати, прочитајте ТУКА.

Загреана рерна

Рерната треба да ја загреете на највисока температура, па дури потоа да ја ставите пицата да се пече десетина минути на препорачаната температура. Некои мајстори препорачуваат да го загрееете и плехот, а потоа да ставите хартија за печење и пицата врз неа.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе