Како да направите домашно крем сирење?

Рецепт за домашно крем сирење од само четири состојки, може да стои во фрижидер до две недели. Одлично е за пити и кифлички, како и за подготовка на разни колачи како чизкејк или тирамису.

Потребни состојки:

  • 1 л полномасно млеко
  • 2 до 3 лажици сок од лимон
  • 3 лажици неутрална павлака
  • малку сол

Начин на подготовка:

Загрејте го млекото на умерена температура, додека не зоврие. Потоа додадете го сокот од лимон. Варете неколку минути со постојано мешање, а кога млекото ќе се згусне и издвои маснотијата, тргнете го тенџерето од шпорет.

Процедете ја смесата низ густа газа, а сирењето кое е внатре префрлете го во блендер. Додадете ја неутралната павлака и добро миксајте додека не добиете кремаста смеса без грутки.

Доколку немате блендер ќе послужи и рачен блендер. Сирењето чувајте го во фрижидер, во стаклен сад со капак.

Тагови
реклама

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе