Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Сакате да имате камера во автомобилот (dash cam), но со вашиот буџет не можете да си дозволите од оние поквалитетните, а со тоа и поскапи? Преминете на планот „Направи сам“.

 

Камерата за снимање сообраќај полека станува задолжителен дел од „опремата“ во автомобилот. Можете сами да направите авто-камера, а за тоа ќе ви биде потребно:

  • Стар смартфон
  • Држач за мобилен телефон
  • Полнач
  • Апликација за снимање сообраќај

Како да го претворите стариот смартфон во авто-камера?

1. Наместете го држачот за телефон на погодно место за да може камерата на намонтираниот смартфон да снима пред автомобилот. Позиционирајте го на контролната табла или на шофершајбната, зависно од видот на држачот и начинот на фиксирање.

2. Вклучете го полначот за телефонот во 12V приклучок во вашиот автомобил или преку USB приклучок. Кабелот треба да е доволно долг да досига до телефонот без проблем.

3. Инсталирајте некоја бесплатна апликација за снимање на сообраќај на смартфонот. Најдобрите апликации за iPhone и за Android може да ги разгледате ТУКА.

4. Поставете го телефонот во држачот, вклучете го на полначот и активирајте ја функцијата за снимање на апликацијата.

Претходно, извршете ги сите нагодувања на апликацијата согласно вашите потреби: резолуција на снимката, употреба на GPS за следење на локацијата и брзината, форматот на датумот, единицата за мерење брзина, како и снимање додека е активирана и друга апликација.

Не заборавајте да нагодите каде да завршува снимениот материјал – на внатрешната меморија или на мемориска картичка.

Сигурно нема потреба да ве потсетуваме на ова, но земајте го со себе смартфонот кога излегувате од автомобилот, за да не им „боди очи“ на потенцијални крадци.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе