Како да направите вкусен пинџур?

Есенските денови се резервирани за правење на вкусна зимница.

Зеленчукот е составен дел на киселите салати кои се одличен прилог за зимските оброци. Меѓутоа, освен нив, многумина подготвуваат и ајвар и пинџур.

Иако и пиџурот и ајварот се подготвуваат од слични намирници, за подготовка на пинџур потребно е многу малку време.

Потребни состојки:

3 кг црвени пиперки

1,5 кг домати

70 мл јаболков оцет

150 мл масло

50 г шеќер

Лук

Една лажичка сол

Начин на подготовка:

Испечете пиперки на скара или во шпорет, потоа ставете фолија врз пиперките за да не влегува воздух. Оставете ги да се изладат и омекнат преку ноќ бидејќи полесно ќе се лупат. Наутро излупете ги пиперките и исчистете ги од семки.

Потоа излупете ги доматите, исечкајте ги и ставете ги во длабоко тенџерe и додајте ситно сечкан лук. Откако доматот ќе омекне, додајте ги исечканите пиперки, магдонос, сол, шеќер и оцет. Варете околу 1 час за да стане густо. Мешајте ја смесата постојано за да не загори.

Густината на пиџурот ќе биде помалку густа од ајвар. Готовиот пинџур префрлете го во тегли и свртете ги наопаку-оставете да се изладат и вакумираат.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Read more

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Read more

Пилешко во сос од домати - како пица

Read more

Направете ручек со само три состојки

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе