Како да откриете дали портокалите што сакате да ги купите се свежи и сочни

На прв поглед, тоа не можете да го видите. Но, тоа не значи дека не постои начин.

Портокалите се дефинитивно најпопуларното овошје. Некои ги јадат, некои ги пијат, а каков и да е вашиот избор, не грешите.

Ова овошје е богато со витамини Е, Б и Ц, како и со провитамин А, поради што се неверојатно корисни кога станува збор за подигање на имунитетот.

Портокалите, како што знаете, имаат кора, па на прв поглед не е можно да се види дали снатре плодот е свежо и полн со сок.

Некои луѓе ги избегнуваат оние со зелени дамки на кората, мислејќи дека се незрели, а со тоа и помалку сочни.

Други, пак, ги земаат помеките, мислејќи дека се посочни, послатки и позрели.

Експертите советуваат при купувањето на ова вкусно овошје, на пазар или во продавница, да не ги земаме првите на кои ќе наидеме или првите каде што не гледаме темни дамки.

„Без разлика на сортата, зрелиот портокал треба да има светла портокалова боја и свеж и ароматичен мирис“, вели њујоршката нутриционистка Никол Стефанов.

Покрај тоа, зрелиот портокал треба да биде цврст и неговата тежина да се чувствува во раката, бидејќи тоа значи дека портокалот е полн со сок, а и поради тоа е потежок.

Леснотијата обично укажува дека плодот почнал да се суши.

Со неа се согласува и готвачот Нејтан Лајон, кој советува да го изберете најтврдото можно овошје.

„Доколку планирате да ја користите кората (која инаку ги содржи сите есенцијални масла), изберете органски одгледани портокали. Пред да ги изберете оние што ќе ги однесете дома, изгребете го и помирисајте го секој портокал по малку; колку поубаво и посилно мириса, толку подобро!“, вели тој.

Д-р Стефанов додаде и дека зелените и кафените дамки не мора да укажуваат на тоа дека портокалот се расипува, т.е. да скапува, туку дека едноставно е созреан.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Живот

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Read more

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Read more

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Read more

Луѓето трошат пари на парфеми, но природниот мирис е најдобар

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе