Како да почнете да слабеете веднаш?

А.С.
/ 11.08.2022 / 08:38

Со овие совети бројката на вагата треба да почне да опаѓа многу брзо.

За слабеење, секако е најважно да се избере одржлив метод, а не брза диета по која килограмите се враќаат.

Затоа ви пренесуваме совети од нутриционист со кои килограмите треба да почнат да се топат веднаш.

Зголемете го внесот на зеленчук

Наместо да се концентрирате на храната што треба да ја исфрлите за да изгубите тежина, концентрирајте се на јадење повеќе од добрите и здрави типови храна, како зеленчукот што има многу малку калории.

„Зеленчукот ве одржува сити подолго поради влакната и водата што ги содржи“, вели нутриционистката Кортни Д’Анџело.

„Ако зеленчукот не ви е најомилен, обидете се да го направите малку позабавно готвењето. Наместо шпагети, направете тестенини од зеленчук или едноставно додајте зелен зеленчук во смути“, додава таа.

Јадете здрави зрна

Иако кето диетата во моментов е една од најпопуларните диети, размислете добро дали сакате да ги отстраните сите житарки од вашата исхрана.

„Истражувањата велат дека јадењето јаглехидрати или цели зрна може да ви помогне да изгубите тежина. Докажано е дека јадењето житарици може да го забрза метаболизмот, што помага во слабеењето“, вели Д’Анџело.

Почнете го денот со вода

Дури и ако не сте меѓу оние што појадуваат, неколку чаши вода на празен стомак може да спречат прејадување подоцна во текот на денот.

„Хидратацијата е едноставен и ефикасен начин да ви помогне да изгубите тежина. Понекогаш, кога мислите дека сте гладни, всушност сте само жедни, особено наутро. Започнете го денот со две чаши вода. Ова ќе ви помогне да останете хидратирани и да не ја помешате жедта со глад“, вели нутриционистката Кристен Флеминг.

Џвакајте побавно

Ако сакате да го забрзате губењето килограми, забавете го џвакањето.

„Кога свесно вложувате напори за побавно џвакање, вие си помагате побрзо да слабеете. Се покажа дека јадеме помалку калории со бавно јадење“, вели Флеминг.

Јадете здрави масти во секој оброк

Јадењето храна што ве одржува сити подолго време е клучно за слабеењето. Покрај тоа, важно е вашиот приоритет да бидат здравите масти.

„Од сите макронутриенти, телото ги вари мастите најдолго и тие најмногу заситуваат. Ако целосно ги отстраните од исхраната, постојано ќе бидете гладни. Вклучете извори на здрави маснотии како авокадо, маслиново масло, семиња и сирење во вашата исхрана во секој оброк за да го намалите гладот ​​што може да го почувствувате во текот на денот“, вели нутриционистката Кајла Гирген.

Спијте повеќе

Губењето тежина нема врска само со тоа колку јадете и колку вежбате. Колку сте наспани е исто така важен фактор.

„Доколку не се одмарате доволно, вашето тело е под стрес, што има негативно влијание врз хормоните вклучени во процесот на слабеење. Исклучете ги светлата и не гледајте во екран 30 до 60 минути пред спиење. Обидете се да читате (не на смартфон, киндл или лаптоп), да се истегнете или да испиете шолја топол чај за да се опуштите“, вели Гирген.

Водете дневник на исхрана

Лесно е да се изгубите ако се обидувате напамет да следите што јадете, така што е полесно да запишете и да водите дневник на исхрана.

„Студија од 2019 година покажа дека водењето дневник за оброци, особено ако е со фотографии, придонесува за губење на поголем број килограми. Тоа им помага на луѓето да разберат како да стигнат до калориски дефицит и ги поттикнува да размислуваат што јадат“, вели нутриционистката Сара Вилијамс.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Фит

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more
 

Магазин

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе