Како да препознаете чист и квалитетен мед?

Иако повеќето купувачи сакаат да набават чист мед, поради различни причини, најчесто завршуваат со погрешен производ. Со овие неколку корисни чекори може да ја проверите чистотата на медот.

1. Кристализација

Ако купениот мед се кристализира по некои време, тоа е добар знак. Имитацијата на мед ќе остане глатка како сируп, без разлика каде го чувате, додека чистиот мед ќе се кристализира.

2. Мед во вода

Ставете мед во чаша студена вода, ако се стопи тоа е знак дека медот не е чист и содржи сируп. Ако не се стопи туку падне на дното, тогаш е целосно чист.

3. Мед и хартија

Ставете неколку капки мед на хартија и набљудувајте што ќе се случи. Ако медот се впие во хартијата, тогаш не е чист. Ако остане на површината, тогаш е чист.

4. Мед во уста

Непосредно пред голтањето вистинскиот мед ќе ви даде чувство на боцкање во устата, нешто што лажниот мед не може да го постигне.

5. Мед и леб

Намачкајте мед на парче леб. Природниот мед ќе стврдне за неколку минути, додека вештачкиот ќе го навлажни затоа што содржи вода.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе