Како да препознаете дека акумулаторот ослабнува?

Проблемите со акумулаторите спаѓаат во најчестите интервенции на помош на пат.

Циклусите на полнење и празнење, старост на акумулаторот – на крајот сето тоа резултира со дефект. Како да ја проверите состојбата на акумулаторот?

Тоа може да го направите со едноставен тест. Паркирајте го автомобилот во ноќ пред некој ѕид, а потоа исклучете го моторот и вклучете ги кратките светла. Ако светлото се затемни по кратко време, тоа е показател дека акумулаторот ослабнува.

Секогаш може да го проверите и со волтметар но доколку имате дома.

Особено треба да внимавате кога го заклучувате автомобилот да не ви остане вклучено светлото во внатрешноста на автомобилот.

Колку време му е потребно на акумулаторот за да се испразни?

Акумулаторите со помал капацитет, на пример кај бензинците, ако останат со вклучено осветлување во текот на ноќта ќе се испразнат и нема да може да го стартувате автомобилот наутро.

Ова најчесто се случува кај акумулаторите кои се постари од две години - поради поголемиот број на циклуси на полнење и празнење им е намален капацитетот.

Овој проблем најчесто се случува ако возачите не ги затворат вратата по излегување од возилото или ако возачот не ги исклучи внатрешните светла. Новите автомобили имаат опција со која светлата се гасат од 2 до 10 секунди по заклучување на возилото, но ако имате стар автомобил најдобро е да почекате да се исклучат светлата.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Авто новости

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Read more

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Read more

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Read more

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Read more
 

Автомобили

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Читај повеќе

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Читај повеќе

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Читај повеќе
  • play_arrow

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Читај повеќе

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Читај повеќе

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе