Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Проблемите со акумулаторот се меѓу најчестите интервенции на автомеханичарите. Циклусите на полнење и празнење, староста на автомобилот и акумулаторот... сето ова на крајот резултира со дефекти.

Можете да го проверите нивото на акумулаторот така што ќе го паркирате автомобилот во темница пред ѕид, ќе го исклучите моторот и ќе ги вклучите кратките светла. Ако светлината стане попригушена по кратко време, акумулаторот е ослабен. Секако, акумулаторот секогаш можете да го проверите со волтметар, но тоа не е дел од алатите и уредите во секое просечно домаќинство.

Бидете особено внимателни кога го заклучувате возилото. Ако заборавите да ги исклучите светлата или не ги заклучите вратите, некои модели на возила ќе го остават запалено внатрешното светло.

Колку време е потребно за да се испразни акумулаторот?

Одговор на тоа прашање даде Марин Морава, технички советник во Хрватскиот автоклуб. Акумилаторите со помал капацитет кај, на пример, бензинските мотори, доколку преноќат со вклучено осветлување на патничкиот простор, може да се испразнат до тој степен што следниот ден веќе не е можно да се запали моторот, што всушност е најчестиот проблем.

Најчесто, овој проблем вклучува акумулатори на возила кои се постари од две години и имаат намален капацитет поради поголем број циклуси на полнење и празнење.

Овој тип на проблем најчесто им се случува на возачите ако вратата на возилото не е целосно затворена или внатрешното осветлување е вклучено на прекинувачот на крајот од возењето за да прочита нешто и на крајот од патувањето возилото е оставено и прекинувачот не се враќа рачно на автоматско исклучување и возилото е оставено во очекување дека внатрешното осветлување ќе се исклучи самото.

Со оглед на тоа што светлото било вклучено цела ноќ, следниот повторен контакт со возилото е следното утро и веќе можеме да се најдеме „во небрано“ бидејќи возилото не реагира на далечинскиот клуч и мораме да влеземе во возилото со помош на механичкиот клуч преку бравата на вратата.

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе