Како да препознаете добар и искрен човек?

Добриот човек може да го препознаете по една работа на лицето која покажува што се крие во неговата душа.

Секој човек има различни доблести и маани, како и различни перцепции за некој дали е добар или лош човек. Но, секако ќе се сложите дека луѓето кои имаат развиена емпатија остануваат покрај нас дури и во моменти кога ни е најтешко во животот, ни даваат поддршка и отворено покажуваат љубов и прават добри дела.

Од  многу предуслови зависи дали некоја личност ќе се покаже како добра или лоша, околностите и идеите се менуваат. Но, постојат некои особини кои тешко се менуваат и откриваат што е во нашата душа. Постои нешто што не може да се одглуми, колку и да се труди некој.

Цитат од романот „Момче“ на познатиот руски писател Фјодор Достоевски говори за тоа каков е навистина еден човек и по што ќе препознаете дали е добар.

„Ако сакате да ја препознаете душата на еден човек, тогаш не го анализирајте како молчи, ниту како зборува, ниту како плаче, ниту кога е загрижен за најблагородните идеи. Набљудувајте го додека се смее. Искрената и пријатна насмевка навистина може да укаже дека разговарате со добар човек. Јас затоа знам  дека смеењето е најсигурниот тест за една душа. Погледнете ги децата: единствено тие умеат добро да се смеат до совршенство и поради тоа се задоволни и привлечни“, напишал Достоевски.

Оваа дефиниција може да изгледа чудно за некого, но смеењето е човечка особина која не може да се одглуми, тоа е дел од нашата душа. Не може да го промените смеењето ако се смеете природно и слободно.

Но, ако на пример, некој лажно се насмее, ние веднаш го разбираме тоа и таквите луѓе ни стануваат одбивни. Исто ако и строгите и крути лица. Од друга страна, луѓето со убава, звучна или заразна смеа едноставно не освојуваат. Со нив ќе се смеете и во срцето ќе почувствувате како ви се разлева топлина.

Како што вели Достоевски, за насмевка е потребна искреност, а зар денес има искреност кај луѓето? За смеата е потребна незлобност, а луѓето најчесто се смеат пакосно. Искрената и незлобна смеа значи веселост, а зар има кај луѓето во денешно време веселост и умеат ли да бидат весели?

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Книги

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Читај повеќе

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе