Како да препознаете квалитетни јајца?

Тестото и колачите направени од домашни јајца имаат поинтензивна жолта боја отколку производите во кои се користеле јајца купени во продавниците.

Бојата на жолчката навистина може да ви каже многу за потеклото на јајцето и кокошката што го снесла.

Домашните јајца и купечките јајца содржат приближно иста количина на хранливи материи, па и едните, и другите може да се користат за готвење и печење.

Но, разликите сепак можат да се видат со голо око. Колку е поинтензивна бојата на жолчката, односно има потемна портокалова боја, толку се поголеми шансите дека јајцето го има снесено кокошка на која ѝ е дозволено да се движи слободно.

Купечките јајца најчесто се снесени од кокошки кои живеат во преполни кафези или одгледувачници, што значи далеку помалку движење за овие птици, во споредба со домашните.

Кога кокошките се одгледуваат на отворено, со поголема слобода (free range), тие несат помалку јајца, јадат повеќе и поразновидна храна и имаат поголема слобода на движење, што влијае на изгледот на јајцата.

Претходно истражување покажа дека јајцата од кокопки одгледувани на отворено се малку потешки од купечките јајца и имаат подебела лушпа, што ја намалува можноста за уништување при транспортот.

Погледнете ја разликата во јајцата купени од одгледувачи на отворено и оние што се купуваат во продавница:

Remote video URL
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Живот

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more

Дали и вие го фрлате најздравиот дел од јагодите?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе