Како да препознаете лажно извинување?

За некои луѓе да кажат „извини“ е скоро невозможно. Извинувањето може да биде тешко, а многу луѓе се неискрени и ви работат зад грб. Како да препознаете лажно извинување?

Лажното извинување содржи „ако“ или „но“

Според психолозите, ако некој ви се извини, а потоа продолжува со „ако“ или „но“ тоа е лажно извинување. „Ако“ сугерира дека што и да ве повредило можеби не се случило и лицето не чувствува вина, а „но“ го поништува извинувањето.

За искреното извинување не се потребни многу зборови. Лажното извинување содржи низа од непотребни објаснувања и детали со кои се кријат вистинските чувства на лицето за ситуацијата.

Вистинското извинување не може да започне со „Ми рекоа да ти се извинам“

Ако некое лице ги користи овие зборови, треба да знаете дека некој друг ги натерал да ви се извинат. Ова извинување се нуди само затоа што некој друг смета дека е потребно.

Кои други фрази се користат?

„Жал ми е што си...“ – ова значи дека лицето што ви се извинува сака да ја префрли вината врз вас и да ве направи извор на проблемот, пример: „Жал ми е што се чувствуваш така“.

„Знаеш дека јас“ – се обидува да ве убеди дека нема за што да се вознемирувате.

„Јас веќе се извинив, зборувавме за тоа“ – сака да ви каже дека нема потреба да ви се извини.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Живот

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Read more

Хороскопски знаци со кои е најлесно да се манипулира

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе