Како да препознаете небалансирани гуми додека возите?

При мали брзини нема да го почувствувате тоа, но на автопат симптомите можат да бидат драматични.

Секој возач може во пракса да почувствува што значи да се вози автомобил со небалансирани гуми. При возење на автопат со 90 км/час почнуваат благи вибрации на воланот, но веќе со 110 км/час вибрациите се крајно непријатни.

Кога централната оска на тркалото и гумата се ротира надвор од идеалниот центар на гравитација, треба да обрнете внимание на различните сигнали што возилото ги испраќа за да избегнете проблеми. При мали брзини нема да го почувствувате тоа, но на автопат симптомите можат да бидат драматични.

Се разбира, нема причина за паника. Само посетете вулканизер што е можно поскоро.

Ако проблемот е со предните тркала, ќе го почувствувате во воланот. Ако, пак, проблемот е во рамнотежата на задните тркала, можеше да ги почувствувате вибрациите на седиштата.

Не претерувајте со возење со небалансирани гуми бидејќи може да ги оштетите, а силните вибрации не се добри ниту за другите компоненти во автомобилот.

Промена на рамнотежата може да настане поради низа удари на тркалата на нерамнини и дупки за време на возењето, но и поради абење на гумите, нерамномерна работа на сопирачките и слични проблеми.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе