Како да препознаете недостиг на калциум во организмот?

Проблеми со концентрацијата, кршливи нокти, чувствителни заби, грчеви во мускулите, се дел од сигналите што телото ги испраќа бидејќи ви недостига калциум во организмот.

Калциумот е исклучително важен елемент за здравјето на организмот. Задолжен е за цврсти коски и заби, а помага и за правилно функционирање на мускулите и срцето.

Кај децата, калциумот е неопходен за нормален раст и развој.

Жените во менопауза и луѓето со проблеми со тироидната жлезда се особено склони кон недостиг на калциум. Тоа се рефлектира низ неколку различни проблеми.

На почетокм знаците не се толку очигледни, но со текот на времето стануваат поизразени. Најчести знаци на недостиг на калциум се: конфузија, проблеми со меморијата, вкочанетост во рацете, стапалата и лицето, депресија, халуцинации, грчеви во мускулите, кршливи нокти, чувствителни заби.

Ако се сомневате дека имате недостиг на калциум, консултирајте се со вашиот матичен доктор, кој ќе ве советува или ќе ве упати на дополнителни анализи.

Јадете намирници кои содржат повеќе калциум како тофу, лосос, грав, брокула, портокали, суви смокви. Важно е да внесувате и доволно витамин Д, бидејќи дополнително ја подобрува апсорпцијата на калциум.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Здравје

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Read more

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Read more

Како кивито делува во борбата со запек?

Read more

Пет јасни знаци дека мора итно да почнете со слабеење бидејќи ви е загрозено здравјето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе