Како да престанете да јадете кога сте под стрес?

Секој од нас на различен начин се справува со стресот – некои луѓе грицкаат нокти, други се затвораат во соба додека да им помине, трети го ублажуваат стресот со храна.

Јадењето е вообичаен механизам кога сте под стрес, но е многу лош начин да се борите со него. Нутриционистите истакнуваат дека ова може да се случи на секого, но ве советуваат да внимавате бидејќи ако не се контролирате ќе имате сериозни пореметувања во исхраната и сериозни здравствени проблеми.

Луѓето кои јадат под стрес се прејадуваат, а ова резултира со појава на вишок килограми. Стресот настанува поради реакција на хормонот кортизол кој го зголемува шеќерот во крвта и телото бара повеќе шеќер. Поради тоа многу луѓе имаат потреба за слатка храна полна со јаглехидрати, калории и масти. Честото консумирање на оваа храна доведува до прекумерна дебелина.

Прошетката е најлесен начин да се смирите и да не јадете. На тој начин се произведува ендорфин. Доволни се само 10 минути за да го намалите стресот и да го намалите гладот.

Тргнете го телефонот

Кога сте под стрес, оставете ги мобилните бидејќи скролањето нема да ви помогне. Наместо тоа, заминете во теретана, јавете се на некој пријател, уживајте гледајќи ја омилената серија или филм или читајќи ја омилената книга.

Одморете се

Наместо да јадете, подобро е да дремнете. Стресот може да доведе до прејадување. Но добриот сон може да го намали стресот, а со тоа и внесот на храна.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Здравје

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Read more

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Read more

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Read more

Јадењето месо е поврзано со низа болести, не само со рак

Read more
 

Магазин

Дали ПМС ве дебелее?

Читај повеќе

Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Читај повеќе

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Читај повеќе

Витаминска бомба што штити од вируси

Читај повеќе

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Читај повеќе

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Читај повеќе

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе