Како да проверите дали некој ја „хакнал“ вашата лозинка?

Дури и ако не се сомневате дека вашите онлајн профили се компромитирани, користете ја алатката од овој текст и проверете дали вашите податоци се меѓу 11-те милијарди компромитирани профили.

Нашите лозинки не се 100% безбедни и секогаш постои ризик од нивно „протекување“ преку директни напади на вашите профили или онлајн сервиси кои складираат кориснички податоци. Поради ова, корисниците се охрабруваат да ги искористат предностите на менаџерот за лозинки и да користат автентикација во два чекора.

Со оглед на тоа дека безбедносни прекршувања се случуваат одвреме-навреме и дека злонамерни субјекти продаваат на dark web компромитирани информации за најавување, не штети да се провери дали некоја од вашите лозинки е украдена.

Have I Been Pwned е сигурен сајт лансиран во 2013 година од Трој Хант, регионален директор на Microsoft. Популарен е во светот на сајбер безбедноста за откривање упади, кражба на податоци и едукација на технолошки професионалци, а со детали за речиси 11 милијарди компромитиранипрофили, неговата алатка е најпопуларниот начин да откриете дали вашата лозинка е сè уште безбедна.

Користењето е многу едноставно и потполно бесплатно. Посетете ја официјалната страница Have I Been Pwned на вашиот омилен прелистувач и внесете ја вашата адреса за е-пошта или телефонски број (со регионален код). Во рок од неколку секунди, ќе ги дознаете деталите за сите прекршувања на приватноста каде што вашите податоци се компромитирани.

Оваа страница има и неколку други одлични алатки за проверка на безбедноста. На пример, „Pwned Passwords“ им овозможува на корисниците да ја внесат само својата лозинка и да проверат колку пати е украдена.

Генерално, самата алатка е безбедна за употреба. Дури и за компромитирани профили, соодветните лозинки не се складираат во базата на податоци, што го намалува ризикот од понатамошно компромитирање.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе