Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Дури и ако не се сомневате дека вашите сметки се компромитирани, користете ја алатката од овој текст и проверете дали вашите податоци се меѓу 11-те милијарди компромитирани сметки.

Нашите лозинки не се 100% безбедни и секогаш постои ризик од нивно „протекување“ преку директни напади на вашите сметки или онлајн услуги кои складираат кориснички податоци. Поради ова, корисниците се охрабруваат да ги искористат предностите на менаџерот за лозинки и да користат автентикација во два чекора.

Со оглед на тоа дека безбедносни упади се случуваат одвреме-навреме и дека злонамерни субјекти продаваат компромитирани информации за најавување на dark web, не штети да се провери дали некоја од вашите лозинки е украдена.

Have I Been Pwned е сигурен сајт лансиран во 2013 година од Трој Хант, регионален директор на Microsoft. Популарен е во светот на сајбер безбедноста за откривање упади, кражба на податоци и едукација на технолошки професионалци, а со детали за речиси 11 милијарди компромитирани сметки, неговата алатка е најпопуларниот начин да откриете дали вашата лозинка е сè уште безбедна.

Користењето на услугата е многу едноставно и потполно бесплатно. Посетете ја официјалната страница Have I Been Pwned на вашиот омилен прелистувач и внесете ја вашата адреса за е-пошта или телефонски број (со регионален код). Во рок од неколку секунди, ќе ги дознаете деталите за сите прекршувања на приватноста каде што вашите податоци се компромитирани.

Оваа страница има и неколку други одлични алатки за проверка на безбедноста. На пример, Pwned Passwords им овозможува на корисниците да ја внесат само својата лозинка и да проверат колку пати е украдена.

Генерално, самата алатка е безбедна за употреба. Дури и за компромитирани сметки, соодветните лозинки не се складираат во базата на податоци, што го намалува ризикот од понатамошно компромитирање.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Интернет

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Read more

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more

Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе