Како да „растурите“ на вашето следно интервју за работа?

Новата година значи промени и нови предизвици. Ако ваша цел за 2023 година е да се вработите за првпат или да го смените работното место, имаме совети за вас.

Самата помисла дека ви е дадена можност за интервју за работа може да предизвика страв. Затоа е важно добро да се подготвите пред да одите на интервју со потенцијалниот работодавец. Добрата подготовка е половина од завршената работа.

Пред самото интервју за работа треба да имате уредно и модерно CV, моќно писмо за мотивација и/или детално пополнета апликација за вработување . Од моментот кога ќе дознаете дека сте поканети на интервју за работа, честитајте си на уште еден успешен чекор кој ве приближува до вашата цел, а тоа во случајов е вработување.

За почеток, пред да одите на интервју за работа, истражете го работодавачот за да дознаете што повеќе информации и на тој начин да имате појасна слика за позицијата за која аплицирате и што се очекува од вас на работното место.

Еден од најважните совети е да се опуштите пред вистинскиот разговор. Стресот и стравот не се пожелни, бидејќи може само да ја уништат вашата одлична можност за работа.

Вистинскиот работодавач ќе ја разбере вашата трема како желба да станете дел од тимот, но прекумерниот страв може да го натера работодавецот да се посомнева дека не знаете како да се справите со стресни ситуации.

Доколку покажете желба и страст за работа, нема да оставите лош впечаток, туку голем интерес, што многу ќе му угоди на вашиот иден работодавец.

Исто така, хуморот и насмеаното лице се многу важни при вработувањето, особено ако аплицирате за работа во услужната индустрија или треба секојдневно да комуницирате со колегите.

Никогаш не зборувајте лошо за вашето старо работно место. Остава впечаток дека сакате да зборувате лошо за луѓето со кои порано поминувавте време и дека ќе зборувате лошо и за идните работодавци.

И конечно, важна е невербалната комуникација, која „носи“ 70% од вкупната комуникација. Затоа обидете се да останете смирени. Не избегнувајте контакт со очите, бидејќи тоа ќе покаже дека не сте подготвени за работа.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе