Како да разликувате различни акценти на англискиот јазик како експерт?

Ако сте студирале англиски јазик или едноставно ве интересира и фасцинира англискиот јазик и сите негови акценти и дијалекти, сигурно сте се нашле во ситуација каде не сте можеле со сигурност да кажете на кој акцент зборува соговорникот, некој лик во филм или авторот на видео на YouTube.

Експертот за акценти и тренер за дијалекти Ерик Сингер ги образложува суптилните разлики меѓу различните акценти на англискиот јазик.

реклама

Останато

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Read more

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Read more

Апокалипса во Мексико: Песочна бура проголта град

Read more

Нови видеа

play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more
play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more
play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Read more
play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more
play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more