Како да реагирате кога вашето дете лаже?

На лагата ѝ се кратки нозете, па затоа е важно децата да знаат зошто не треба да лажат.

Децата обично лажат за да избегнат казна бидејќи се свесни дека направиле некаква грешка. Многумина родители се загрижени и се прашуваат како да ги спречат децата да не лажат, пишува порталот You Are Mom.

Лагата е одбрамбен механизам. Луѓето ги користат лагите за сопствен интерес или како одговор на нешто што е надвор од нивна контрола.

Како да ги научите вашите деца да престанат да лажат?

Лагата е вродена особина на човекот. Тоа значи дека таа е дел од нашата природа. Освен тоа, луѓето лажат да га избегнат срам, страв, избегнување и потреба да бидат прифатени.

Важно е да сфатите која е причината зошто вашето дете ве лаже. Секогаш треба да му дадете до знаење на детето дека е лошо да го лаже своето семејство и пријателите. Треба да се загрижите само кога вашето дете постојано лаже, за да не му премине во навика и кога ќе порасне.

На која возраст децата почнуваат да лажат?

Тоа зависи од тоа колку се зрели, дали препознаваат добро и лошо, како и потребата да преземат одговорност во својот секојдневен живот. децата почнуваат да лажат на 6 или 7 години.

Децата најчесто лажат бидејќи се плашат, имаат проблеми со самодовербата или ја употребуваат нивната фантазија.

Како да се однесувате кога децата лажат?

За да ги спречите вашите деца да ве лажат, треба да разговарате искрено и отворено со нив и да бидете смирени. Важно е да не го осудувате вашето дете ниту да го критикувате. Не треба ниту да го исмејувате пред другите бидејќи тогаш влијаате негативно на неговата самодоверба.

Разговарајте со децата за последиците

 Прашајте го детето која е причината зошто ве лажат. Треба да го научите вашето дете дека на тој начин може да им наштети на другите. Помогнете му да разбере дека треба да биде искрено. Научете ги дека ги прифаќате и сакате и покрај нивните грешки и маани.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Живот

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Дали ви е тешко да се концентрирате на работа? Овие совети ќе ви помогнат

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе