Како да се држите до одлуката да се откажете од пушењето?

Откако ќе се откажете од пушењето, има неколку чекори што можете да ги преземете за да останете успешни и истрајни во вашата одлука да се откажете.

Честитајте си

Прославете го вашето достигнување. Запомнете го тоа убаво чувство додека се држите подалеку од цигарите.

Размислете за вашите пречки

Одвојте малку време за да ги идентификувате пречките со кои сте се соочиле и размислете за какви било претстојни предизвици. Подгответе се да се соочите со нив.

Размислете за користење лекови

Ако сте користеле лекови и советување за да се откажете од пушењето, размислете за вашите моментални потреби и како тие би можеле да се променат во иднина. Вашиот лекар може да ви помогне да одлучите кога и како да престанете да го користите лекот.

Ако почнете да се чувствувате депресивно или да искусите други проблеми кои можат да бидат поврзани со откажување од пушење, контактирајте го вашиот лекар за помош. Игнорирањето на ваквите проблеми може да доведе до тоа да почнете повторно да пушите.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе