Како да се излечите од мамурлак?

Како што се ближи крајот на годината, така сѐ повеќе зачестуваат забавите и излегувањата на кои пиете до доцна во вечерта, па наредното утро се будите со мамурлак. За среќа, има начин како да се ослободите од мамурлакот од саботата навечер.

Во суштина, најдобриот лек против мамурлак е водата.

Симптомите на мамурлак се дехидрација, хипогликемија и нуспојави од токсините од пијалоците што сте ги консумирале.

Водата не само што ќе ве хидрира, туку и ќе ви помогне да ги елиминирате токсините од организмот.

Сокот од портокал исто така ќе ви помогне да го нормализирате нивото на шеќерот во крвта.

Вежбање

Одличниот лек против мамурлак е вежбањето кое може да ги отстрани штетните токсини од вашето тело, но важно е да пиете многу вода, затоа што доколку не внесувате течности, ќе се чувствувате уште полошо.

Кафе за главоболката

Кофеинот може да предизвика наплив на енергија, но привремено. Дека кафето е добар лек против мамурлак е далеку од вистината.

Витамин Ц

Студиите покажаа дека витаминот Ц може да му помогне на вашето тело во борбата против мамурлакот.

Во комбинација со одредени аминокиселини и глукоза, ќе му помогне на вашето тело да создаде глутатион, силен антиоксиданс кој помага на телото да се ослободи од токсини.

Еден од најголемите спасители против мамурлакот е јајцето, без разлика дали е пржено, варено или живо. Во јајцата се содржат амино киселини како што е тауринот, кој ја подобрува функцијата на црниот дроб.

реклама

Здравје

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Магазин

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе