Како да се мотивирате за вежбање?

А.С.
/ 26.10.2021 / 20:58

Мотивацијата да се излезе на патеката за трчање, да се отиде во теретана, да се стане од удобноста на каучот воопшто, е еден од најголемите предизвици во справувањето со зголемената телесна тежина.

Борбата со вишокот килограми и омлитавените мсукули е особено потешка по 40-тата година. Една од најчестите грешки е почнувањето со многу интензивни и напорни вежби и тренинзи и високо поставени цели што сакате веднаш да ги остварите, без да му дадете шанса на телото да се подготви за шокот.

Поставувањето нереални и неостварливи цели нема да ви помогне побрзо да ослабете или да набилдате мускули, напротив, може да ви направи контрауслуга и да не сакате да вежбате.

Тогаш, како да се мотивирате да вежбате, без да се префорсирате?

Почнете полека и поставете си краткорочни, остварливи цели. Најдобро е да почнете со 30 минути пешачење секој ден, што подоцна ќе го „унапредите“ во брзо одење или трчање.

Потоа одберете физичка активност во која уживате, а не ја доживувате како измачување. Тоа ќе ви помогне дополнително да се мотивирате и со радост да го очекувате новиот тренинг.

Повеќе совети за тоа како да се мотивирате за вежбање погледнете во видеото на доктор Ентони Балдузи од Fit Father Project - Fitness For Busy Fathers.

Remote video URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фит

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Read more

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Знаци што откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Read more
 

Магазин

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе