Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Цените на горивата ширум светот, вклучително и Македонија, се исклучително високи, па затоа е корисно да знаете како да заштедите пари додека возите.

Брзината со која се движи автомобилот, во секој случај има најмногу влијание врз потрошувачката на гориво. Но, има и други навики на возачот кои можат да имаат значително влијание.

Одржувајте го возилото

Редовното одржување и сервисирање ја подобруваат ефикасноста на возилото, а со тоа и потрошувачката на гориво. Посебно е важно притисокот во гумите да биде точен како што е наведено во упатството за возилото бидејќи сè долу и горе има негативно влијание врз економичноста. Притисокот во гумите варира во зависност од товарот што се транспортира, така што во случај кога превезувате патници и багаж, сепак треба да ги надувате гумите до максималниот препорачан притисок.

„Лесна“ десна нога, највисоко можно ограничување на брзината

Прекумерната брзина е најголемиот фактор што го голта горивото, па затоа треба да се избегнува „тешката“ десна нога и наместо тоа пополека да се забрзува. Секако, во текот на патувањето ќе треба да се забрзува неколку пати, но тоа не значи дека е неопходен агресивен пристап и силен притисок на педалата за гас. Исто така, се препорачува да се вози во најголема можна брзина во рамките на дозволената брзина. Најдобар совет за градско возење е да ја смените брзината што е можно побрзо со што е можно помала брзина, на пример околу 2.000 вртежи во минута. Колку е поголема брзината, толку повеќе гориво користи моторот. Оптималната брзина за економичност на горивото варира за различни автомобили, но со години се смета дека брзината од околу 90 km/h е најоптималната за економичност на горивото бидејќи над таа брзина се зголемува отпорот на воздухот. Поновите автомобили имаат индикатори за менување брзини.

Следење на состојбата во сообраќајот и континуитет на возење

Одржувањето на автомобилите со оптимална брзина е важно за економичноста, но тоа често е тешко поради условите на патот и сообраќајот. Забавувањето и забрзувањето ќе доведат до зголемена потрошувачка на гориво, па затоа е важно да се обидете да возите што е можно порамномерно, малку користејќи го воланот, педалата за гас и сопирачките. При забавување, важно е да го држите автомобилот во брзина бидејќи доводот на гориво на моторот е прекинат, што значи дека нема потрошувачка при сопирање.

Експертите ја нагласуваат важноста од следење и прогнозирање на сообраќајот што е можно подалеку. Ако далеку напред возачот здогледа црвено светло на семафор, ќе може да го прилагоди притисокот на педалата за гас и природно да ја намали брзината. Возењето по угорница ја зголемува и потрошувачката на гориво, па затоа се препорачува да се забрза пред угорницата, а потоа да се намали притисокот на педалата при качување. Дополнителниот вртежен момент треба да биде доволен за да се сведе дополнителната потрошувачка на гориво на минимум.

Користење на темпомат

Темпоматот дефинитивно помага во економичноста на горивото и е идеален за автопат. Еден од клучните фактори за намалување на потрошувачката на гориво е константната брзина, а токму тоа темпоматот го обезбедува на рамни површини со елиминирање на непотребното забрзување.

Сепак, редовното користење на темпоматот  и неговото користењето надвор од рамните патишта ќе ја зголеми потрошувачката. Една од причините е што темпоматот реагира побавно на промените во наклонот, што значи дека кога ќе стигнете до врвот на ридот, би ја тргнале ногата од педалот за гас за да одржувате константна брзина при спуштање, додека темпоматот реагира побавно затоа што не ја гледа промената на наклонетоста. Во овој случај, темпоматот доведува до поголема потрошувачка на гориво.

Избегнувајте возење со носачи и товар на покривот

Багажниците на покривот и оптоварувањето на покривот го зголемуваат отпорот на воздухот, што бара повеќе гориво. Колку е побрзо возењето, толку е поголем отпорот, а со тоа и потрошувачката на гориво. Отпорот на воздухот е за 16% поголем при 120 km/h поради багажникот на покривот и 39% поголем поради куферите на кровот. Дури и малите знамиња што висат на автомобилите го зголемуваат отпорот и потрошувачката, како и возењето со отворен прозорец.

Користење на клима уред

Климата ја зголемува потрошувачката на гориво, па затоа треба да ја користите само кога е потребно. Проверете дали облеката ви е прилагодена на временските услови.

Комбинирајте патување, загреаниот мотор е поекономичен

Кога си ги планирате обврските, обидете се да ги комбинирате наместо да одите на повеќе кратки патувања. Кога моторот ќе се загрее до оптимална температура, тогаш е најекономичен. Во спротивно, ладното палење ја зголемува потрошувачката на гориво.

Намалете го товарот

Иако товарот не прави најголема разлика во потрошувачката на гориво, сепак отстранете го од автомобилот товарот што не ви е потребен. Ова на долг рок ќе ја намали потрошувачката.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе