Како да се натерате да вежбате и кога ич не ви е дојдено до тоа?

А.С.
/ 03.04.2024 / 17:07

Ве фати мрза или едноставно не сакате да излезете од дома освен ако навистина не морате.

Според вас, вежбањето не е нешто што мора да се прави и донекаде сте во право. Не морате, ама треба. И тоа не само заради одржување на линијата или слабеење, туку бидејќи физичката активност е многу важна за општото здравје. Ова е особено важно сега кога поминуваме многу време дома, седејќи, со ограничена или никаква физичка активност.

Можеби ви е удобно да седите дома и да гледате серија или да скролате на социјалните медиуми, но ќе си бидете благодарни ако се убедите да станете и барем да испешачите 30 минути.

Ова се седум совети како да се натерате да вежбате и кога не ви е дојдено до тоа:

Почнете полека

Би било навистина одлично да вежбате интензивно или секој втор ден. Сепак, не поставувајте го тоа темпо од почеток. Дајте си шанса да се навикнете на каква било физичка активност, така што вашето тело наскоро ќе бара повеќе. Лесна прошетка од половина час, двапати неделно е вистинскиот избор.

Спортска „униформа“

Изберете нешто привлечно што би сакале да го носите дури и кога не вежбате. Спортската облека не мора да биде скапа, сепак, изберете квалитетни материјали. Кога имате опрема што едвај чекате да ја облечете, сигурно ќе го направите тоа.

Музика

О, да, музиката навистина го крева расположението и дава енергија. Направете плејлиста што нема да ве остави мирни. Во најлош случај, дури и танцување пред огледало е одредена физичка активност.

Полесно е во двојка

Поканете пријател/ка, член на семејството или партнерот/партнерката да вежбате заедно. Поддржувајте се и охрабрувајте се едни со други и не дозволувајте да се откажете. Нема да ви биде досадно - тоа е сигурно! Се разбира - помалку муабетење, повеќе вежбање.

YouTube

Не ви се излегува надвор? Наместо да гледате смешни видеа или видеа од вашите омилени уметници на YouTube, побарајте ги оние со инструкции за вежби, ги има многу. Најдете програма за вежбање што ви е интересна и забавна и правете ги вежбите додека сте дома. Вежбајте половина час во текот на денот, најмалку три пати неделно. Толку е едноставно.

Истражувајте

Пронајдете во што навистина уживате. Зумба, аеробик, теретана, пилатес, трчање или возење велосипед? Има толку многу можности, и ако го правите она што го сакате, ништо нема да ви биде тешко.

Не се споредувајте

Гледајте се себе си и само себе си. Немојте да се разочарувате, ниту да ги следите резултатите и бројките секојдневно. Најдете го вашето темпо и мотивирајте се да бидете доследни.

Ако познавате некој што станува рано наутро секој ден да трча, тоа нема никаква врска со вас. „Не можам да го направам тоа“ не смее да биде причината зошто седите дома.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе