Како да се носите со лошите вести и негативните чувства?

Како реагирате кога ќе слушнете лоши вести? Дали сте подготвени ментално да се носите со нив?

Научници спроведоа истражување и утврдија како најголем број од луѓето се носат со стресот откако ќе слушнал лоши информации. Најчестата реакција на негативни вести е избегнување и негирање. Иако тоа може да изгледа како добро решение, долгорочно гледано ваквите емоции не се здрави.

Избегнувањето и негирањето се многу корисни во непосредна ситуација бидејќи можат да не спречат да се преоптовариме. Но, со текот на времето може да станат проблематични бидејќи не спречуваат да се фокусираме на решавање на проблемите.

Од друга страна, опсесивното фокусирање на работата исто така нема да донесе ништо добро.

„Размислувањето на овој начин може да предизвика продолжување на психичките проблеми како што е анксиозноста“, вели терапевтката Сали Бејкер и додава дека е важно да ги дефинираме стиловите на размислување и да утврдиме во кои нездрави обрасци може да припаѓаме.

Препознавањето на стилот на размислување е еден од првите чекори за преземање контрола над мислите, додава таа.

Чекори за прифаќање лоши вести

„Прво вдишете длабоко за да останете цврсто на земја. Потоа, признајте го шокот, немојте да се обидете да побегнете од него. Размислете дали ви требаат повеќе информации. Тие можат да ви помогнат полесно да се соочите со тоа што сте го слушнале. Потоа откако ќе дознаете се, дајте си време за адаптирање. Чувството на тага, губиток и бес се нормални реакции. Не брзајте. Дајте си доволно време. Запаметете, ако се борите со прифаќање лоши вести, немојте да се двоумите да побарате помош од експерти“, вели психотерапевтот Нилуфар Ахмед.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Здравје

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more

Како се менува вагината низ годините?

Read more
 

Магазин

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Читај повеќе

Како се менува вагината низ годините?

Читај повеќе
  • filter

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Читај повеќе

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Читај повеќе