Како да се одјавите од Gmail на изгубен или туѓ уред?

Дали сте позајмиле нечиј таблет, паметен телефон или компјутер за да си проверите е-пошта и сте заборавиле да се одјавите од уредот? Не грижете се, има начин и е многу едноставен.

Ако случајно сте најавени на Gmail на туѓ уред, ја ставате вашата приватност на голем ризик. Еве како целосно да се одјавите од Gmail на Android, iOS и десктоп компјутер.

Одјавете се од Gmail на десктоп компјутер

Откако ќе завршите со користење на вашиот профил на Gmail или Google, секогаш е добра идеја да се одјавите - особено ако користите заеднички компјутер. За да се одјавите, отворете Gmail и кликнете на сликата на профилот во горниот десен агол. Во панелот, изберете ја опцијата за одјавување, односно Sign out.

Ако сакате да отстраните Gmail профил од вашиот компјутер, тогаш во делот Choose an Account кога се најавувате, кликнете на Отстрани профил, односно Remove an Account. Потоа кликнете на црвениот минус до профилот и потврдете го одјавувањето со Yes, Remove.

Одјавете се од Gmail на iPhone или iPad

Ако сте се пријавиле на туѓ iPhone или iPad, одјавувањето од Gmail може да се направи на два начина. Можете да го „паузирате“ вашиот профил на Gmail или целосно да го отстраните од уредот. Во апликацијата за Gmail на iPhone или iPad уредот, отворете го профилот во горниот десен агол на екранот и изберете ја опцијата за уредување на профилот на уредот со кликнување на Manage Accounts on This Device за да влезете во нов прозорец за профили. Ќе видите список со сите профили кои се најавени, па ако сакате привремено да го деактивирате профилот, притиснете го копчето до името.

За целосно да се одјавите од уредот, изберете ја опцијата за отстранување на профилот од уредот, односно Remove from This Device. Во новиот прозорец ќе треба да го потврдите вашиот избор, по што целосно ќе бидете одјавени од Google. Потоа завршете го процесот со кликнување на опцијата „Done“ која се наоѓа на дното на делот Manage Accounts и ќе се вратите на главниот екран на Gmail.

Одјавете се од Gmail на Android

Профилите на Google (и Gmail) се длабоко интегрирани во Android, што значи дека единствениот начин да се одјавите од вашиот уред е да го избришете целиот профил на Google. Ќе треба да го внесете делот за поставки на уредот за да се одјавите од Gmail. Тој дел, за жал, варира во зависност од производителот, но чекорите се многу слични - речиси исти.

Апликацијата Gmail има многу корисна кратенка за отворање на страницата со профили. Отворете Gmail на Android и изберете ја иконата на вашиот профил на Google во горниот десен агол на екранот. Кликнете Manage Accounts on This Device за да ја отворите опцијата Accounts. Кликнете на профилот од кој сакате да се одјавите. Потоа изберете го копчето Remove Account и потврдете со кликнување на Remove Account повторно во новиот прозорец. Профилот на Google потоа ќе биде избришан од паметниот телефон.

Како да се одјавите од уред кој е изгубен или не кај вас?

Дали знаевте дека можете да користите еден уред за да се одјавите од друг? Оваа корисна опција е поврзана со вашиот профил на Google и функционира без разлика на која платформа се најавувате. Отворете Gmail во вашиот прелистувач и кликнете на сликата на профилот во горниот десен агол. Овде, изберете ја опцијата Manage Your Google Account.

Изберете го табот Security и таму изберете Manage Devices на дното од листата на вашите уреди (Your Devices). Ќе видите список со сите паметни телефони, телевизори, компјутери и таблети на кои сте најавени преку Google. Изберете од кој уред сакате да се откажете и кликнете на трите точки. Потоа изберете одјавување со притискање на Sign Out. Повторете по потреба за други уреди.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе