Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Се смета дека повеќе од 80 проценти од луѓето страдаат од повремена главоболка, а меѓу 15 и 20 проценти од мигрена.

Иако во такви ситуации, луѓето најчесто посегнуваат по лекови како најпрактично решение, сепак главоболката ефикасно може да се спречи и лечи на природен начин.

Со помош на овие природни методи може успешно да ја отстраните главоболката:

Ѓумбир

Го нарекуваат еликсир против главоболка и е одличен избор за моментално олеснување на болка во главата. Помага при намалување на воспалени крвни садови во главата, со што и се намалува болката.

Се препорачува чај од корен од ѓумбир или сок од ѓумбир и лимoн во еднаков размер. Чајот или сокот се пие еднаш или двапати дневно.

Цимет

Циметот е чудесен зачин кога станува збор за лекувањето главоболка. Измешајте цимет во прав со малку вода и густата паста нанесете ја на слепоочниците и челото, мирно лежете половина час, а потоа исплакнете.

Истегнување

Неколку едноставни вежби за истегнување на главата и вратот можат да помогнат во ублажувањето на главоболката. Мрдајте ја главата горе-доле, лево и десно, па кон левото и десното раме.

Јадете јаткасти плодови

Ако често страдате од мигрена, размислете да воведете во менито повеќе јаткасти плодови. Имаат двојно дејство, ја ублажуваат болката и делуваат превентивно за спречување на развој на главоболка.

Магнезиум

Користете мултивитамински суплемент кој содржи и магнезиум. Овој минерал помага во смирување на нервите, а во текот на напад на мигрена тие се исклучително напнати.

Некои истражувања покажаа дека луѓето кои страдаат од мигрена често имаат недостаток на магнезиум во организмот.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Здравје

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Read more

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Пет намирници кои помагаат за чистење на телото од никотин

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе