Како да се ослободите од мравките во домот?

Во летниот период не е невообичаено да се појават мравки во кујната и други простории во домот, па во тој случај обидете се да не користите отрови за да се ослободите од нив.

Најдобро е да пробате да ги отстраните по природен пат, а еден од нив е неколку дена по ред да го прскате местото на кое сте ги забележале овие непосакувани гости со течност која ќе ја направите од вода и алкохолен оцет, или пак вода и сок од лимон.

Исто така парчиња од кора од лимон ставете на местата каде сте забележале мравки.

Мравките не го поднесуваат ниту мирисот на цимет, нане и бибер.

Ако живеете во куќа, можете да пробате со сулфур во прав.

На мета на мравките неретко се брашното, шеќерот и пиперките, па овие намирници чувајте ги добро спакувани, а во шкафовите во кујната ставете кесички или торбички со жалфија или пак цимет.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе