Како да се справите со претераното потење?

Преку потењето телото се лади, а потта се лачи преку жлездите кои ја прекриваат кожата. Поголем дел од потта се состои од вода, но содржи и соли, шеќер и хемикалии. Кога се потиме, се намалува температурата на телото. Претераното потење може да биде непријатно, но постојат начини како тоа да спречите.

Кога вежбаме, сосема е нормално да се потиме повеќе од вообичаено, но понекогаш претераното потење може да дојде ненајавено и да биде непријатно. Што може да направите за да имате подобра контрола над потењето?

1. Користете антиперспирант

Станува збор за супстанца којашто ќе ја блокира работата на жлездите, а може да содржи метали како цинк и алуминиум кои го блокираат потењето низ порите. Се разликува од дезодорансите коишто само го прикриваат мирисот на пот. Иако најчесто се користи под пазувите, може да се користи и на рацете, стапалата па и на лицето, доколку имате хиперхидроза.

Иако не оставаат сериозни последици по здравјето, понекогаш може да ја иритираат кожата. Може да го користите во комбинација со дезодоранс.

2. Совети против потење

Антиперспирантите мора да се стават на кожата пред да започне потењето, за да бидат ефикасни. Важно е кожата да е сува за да минералите од производот го блокираат потењето.

Ограничете го консумирањето на лута, солена и мрсна храна. Тоа што го јадете влијае на тоа колку се потите. Треба да избегнувате лута, масна и солена храна бидејќи телото повеќе троши енергија за процесирање што значи дека повеќе ќе се потите.

Јадењето овошје и зеленчук, кои содржат многу вода, го разладува телото.

3. Пијте многу течности

Течностите ќе го разладат телото и ќе спречат прекумерно потење. Препорака за дневна потреба на течности е 3 литри за мажи и 2,2 литри за жени. Кај поголеми физички активности потребно е дополнителна количина вода. Пиењето вода треба да се зголеми за време на бременост и доење, како и кај некои здравствени состојби како повраќање, дијареја, висока телесна температура.

Денот започнете го со чаша вода, пијте пред да ожеднете.

4. Носете памучна облека

За да избегнете потење, мора да внимавате што носите. Најубаво е да носите памучна облека, избегнувајте синтетика и свила. Носете светла и памучна облека, почесто избегнувајте темни бои.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Живот

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе