Како да се справите со силеџија на работното место?

Немојте да дозволите лошата атмосфера што владее на вашето работно место да ви ја намали самодовербата. И чувајте ги сите пишани форми на комуникација.

Ако и на вашето работно место има колега или колешка кои прават напната атмосфера, постојано се незадоволни и со вас се однесуваат како силеџија поради кој не сакате да одите на работа и ви „се стемнува“ кога доаѓа понеделник, време е да се соочите со вашиот „демон“.

Овие силеџии најчесто малтретираат со исмевање, саботирање, подметнување вина, а понекогаш и со отворени закани и заплашувања. Ваквите луѓе не само што се лоши за продуктивноста на работното место, туку лошо се одразуваат на душевното здравје на нивната директна „мета“.

Секогаш има начин да се справите со ваквиот негативец.

Издигнете се над ситуацијата

Не сте должни да продолжите да комуницирате со таа личност ако прави да се чувствувате понижено. Не мора да одговарате на мејловите и „прозивањата“ во разговори што прават да се чувствувате непочитувани.

Сосема е во ред и физички да се отстраните од токсичната ситуација. Излезете од канцеларија, одете до веце, речете дека мора да одговорите на важен повик, кога силеџијата ви се обраќа. Направете сѐ што можете да си ги зачувате достоинството и душевниот мир.

Опкружете се со позитивни колеги

Ако сте вреден работник кој си ги сработува обврските навремено и како што треба, обидете се да најдете меѓу колегите луѓе кои ќе знаат тоа да го ценат. Ако силеџијата ве става во непријатна ситуација споделете го тоа со нив. Тоа не е озборување, туку повик за помош.

Не сфаќајте лично сѐ што ќе слушнете

Не си дозволувајте да се најдете во ситуација во која ќе се преиспитувате поради нешто што ви го рекол силеџијата со единствена намера да ве омаловажи и онерасположи. Вие не сте виновни за неговата/нејзината злоба. Едноставно има одвратни луѓе, а еден таков се погоди да работи со вас.

Чувајте ги сите пишани форми на комуникација

Има и најлошо сценарио, кога веќе ситуацијата е неподнослива. Ако малтретирањето се одвива во пишана форма, прeку мејлови, СМС пораки или платформи за инстант пораки (Messenger, Viber), чувајте ги, а не е лошо и да ги испечатите. Ако дојдете во ситуација да се одбраните кога ќе ве нападне професионално, или сакате да поднесете тужба за малтретирање на работното место, да имате доказ, за секој случај.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Read more

Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе