Како да се заштитите од удар од гром?

Како еден од најфасцинантните природни феномени, громот е моќен ненадеен тек на електростатично празнење придружено со татнеж кој се слуша за време на бурата.

Од удар од гром умираат повеќе луѓе отколку од торнадо или од некои други елементарни непогоди, вклучувајќи ги земјотресите, поплавите, вулканите итн. Всушност, ударот од гром е масивен шок т.е струен удар кој ослободува огромна енергија. Јачината на напонот може да изнесува неколку стотини милиони волти, со јачина дури до 200.000 ампери. Без оглед на високиот напон, ударот од гром е помалку смртоносен од удар на струја и покрај големиот напон на енергија.

Оние кои преживеале удар од гром имаат минливи невролошки, кардиваскуларни и други пореметувања (губиток на свест, амнезија, пареза, тахикардија, болки во градниот кош, вртоглавица, итн.)

Заштитни мерки

Кога се наоѓате на отворено, најдете место за да се сокриете. Најдобро би било да останете во вашиот автомобил, на железничка станица или во некоја напуштена куќа. Во многу случаи не сте во можност да се сокриете во затворен простор. 

Исто така, не треба да стоите под дрво. Ако сте во објект кој нема громобранска инсталација, стојте во средина на просторијата, подалеку од ѕидовите.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Живот

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Read more

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Read more

Магазин

  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе