Како да се заштитите од удар од гром?

Како еден од најфасцинантните природни феномени, громот е моќен ненадеен тек на електростатично празнење придружено со татнеж кој се слуша за време на бурата.

Од удар од гром умираат повеќе луѓе отколку од торнадо или од некои други елементарни непогоди, вклучувајќи ги земјотресите, поплавите, вулканите итн. Всушност, ударот од гром е масивен шок т.е струен удар кој ослободува огромна енергија. Јачината на напонот може да изнесува неколку стотини милиони волти, со јачина дури до 200.000 ампери. Без оглед на високиот напон, ударот од гром е помалку смртоносен од удар на струја и покрај големиот напон на енергија.

Оние кои преживеале удар од гром имаат минливи невролошки, кардиваскуларни и други пореметувања (губиток на свест, амнезија, пареза, тахикардија, болки во градниот кош, вртоглавица, итн.)

Заштитни мерки

Кога се наоѓате на отворено, најдете место за да се сокриете. Најдобро би било да останете во вашиот автомобил, на железничка станица или во некоја напуштена куќа. Во многу случаи не сте во можност да се сокриете во затворен простор. 

Исто така, не треба да стоите под дрво. Ако сте во објект кој нема громобранска инсталација, стојте во средина на просторијата, подалеку од ѕидовите.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Живот

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Магазин

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе
  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе