Како да си ја замаглите куќата на Google Street View?

Лицата на луѓето на Google Street View се секогаш замаглени. Во раните 2000-ти, Google мораше да преземе дополнителни мерки за заштита на приватноста и безбедноста на луѓето.

Google започна да ги замаглува лицата и регистарските таблички на автомобилите, а со текот на годините ги подобруваше опциите за приватност, така што луѓето сега можат да ги замаглуваат своите куќи на Google Street View.

Алатките на Google им помагаат на луѓето да истражуваат други места и да уживаат во виртуелни прошетки во различни области низ светот. За жал, Google на потешкиот начин дозна дека нивната бесплатна услуга ја користеле и криминалци за да организираат кражби и да им наштетат на другите.

Сепак, дошле до решение за тоа. Ако се плашите дека ве демнат интернет шпиони, не сакате странци да гледаат во вашиот дом или едноставно не сакате слика од вашиот дом на Google, можете лесно да ја замаглите вашата куќа на Google Street View.

Процесот се одвива вака:

1. Одете на Google Maps и внесете ја домашната адреса

2. Влезете во Street View со влечење на малата жолта икона во облик на човек (се наоѓа во долниот десен агол на екранот) пред вашата куќа

3. Кога вашата куќа ќе се прикаже на екранот, кликнете на „пријави проблем“ во горниот лев агол на екранот

4. Центрирајте ја црвената рамка на вашиот дом, изберете „мојата куќа“ и побарајте замаглување (blur)

5. Напишете зошто сакате вашиот дом да биде замаглен (на пример, ако сте загрижени за вашата безбедност)

6. Внесете ја вашата адреса за е-пошта и кликнете на „испрати“.

Откако ќе го поднесете вашето барање, треба да добиете повратна е-пошта од Google во која се наведува дека проблемот што го пријавивте се обработува и дека ќе ви испратат порака кога барањето ќе се реши.

Важно е да знаете дека штом ќе ја замаглите вашата куќа на Street View, тоа е трајно.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе