Како да слабеете и да билдате мускули истовремено?

А.С.
/ 09.05.2023 / 16:58

Треба да имате јасно зацртана фитнес цел ако сакате навремено да видите резултати од вашата напорна работа.

 

Ако целта ви е да слабеете и истовремено да билдате мускули, важно е циклично да го менувате типот на вежбите. Всушност, има цела лепеза од различни фактори. Треба да направите едноставен режим на вежбање до кој ќе може да се придржувате без проблеми.

Во овој режим ќе ви бидат предвидени и типовите на вежби (за слабеење и за билдање мускули) и планот за нивно циклично менување за да го постигнете саканиот ефект.

Но, што друго треба да направите? Без разлика на вашата фитнес цел, како што одминува време откако сте почнале да вежбате, доаѓа период кога треба да ја прилагодите рутината откако вашето тело ќе се адаптира на вежбањето. Ова обично се случува по околу 1 месец активно вежбање, но ќе видите дека тука играат улога неколку фактори.

Ентони Балдузи од Fit Father Project - Fitness For Busy Fathers го објаснува овој процес во детали:

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе