Како да слабеете со јадење јајца за појадок?

А.С.
/ 09.03.2023 / 08:17

Д-р Мајкл Мозли е креатор на неколку познати диети, меѓу кои и Fast 800 Keto, која од ден на ден стекнува сè поголема популарност.

Докторот уште во 2019 година изјави дека внесувањето само 800 калории дневно може да помогне доколку сакате брзо да ослабете, а многу експерти го критикуваа затоа што сметаат дека тоа не е доволно за здраво функционирање, особено ако човек е физички активен.

Д-р Мозли не се откажа од својот став, а сега разјасни зошто јадењето јајца за појадок може да го забрза процесот на слабеење.

„Целта на повремениот пост е да се намали внесот на калории. Методот 5:2 вели дека треба да се консумираат до 500 калории два дена во неделата, но според мене е полесно да се следи диета до 800 калории секој ден“ објасни тој во емисија на BBC.

„Луѓето успеваа да ослабат, но се мачеа кога мораа да внесуваат од 500 до 600 калории дневно. Целта на диетата за која зборувам е поддржана од една студија. Луѓето кои јаделе околу 800 калории дневно до 12 недели изгубиле во просек 14 килограми“, додаде тој.

Тој спомна уште една студија спроведена од Универзитетот Оксфорд, во која учесниците изгубија 10 килограми во текот на една година, но не се придржуваа толку строго до внесот до 800 калории на ден.

„Диетите траат најмалку две до три недели, некои и до 12 недели. Колку и да звучи тешко, лесно е ако ја изберете вистинската храна. Јас сум голем љубител на јајца, тие ќе ве заситат. Можете да ги варени или како кајгана“, вели д-р Мозли.

Јајцата се хранливи. Едно пилешко јајце со големина М има околу 84 калории, 8,3 грама протеини, 5,7 грама незаситени масти и 1,6 грама заситени масти. За појадок во јајцата може да се додаде шунка или малку лосос. Она што треба да се избегнува е лебот.

„Би го охрабрил секој кој е на нискокалорична диета да пие многу течности. И не заборавајте на јаглехидратите, ама здравите оние од полно зрно, има добра причина да ги јадете“, заклучил тој.

Режимот на д-р Мозли не се препорачува за сите. За да изгубите тежина, треба да постигнете калориски дефицит или да внесете помалку калории во споредба со тоа колку согоруваме. Исто така, губењето на околу половина килограм неделно се смета за здраво и одржливо губење на тежината. Совет на нутриционистот е да се консумираат сите намирници, но во граници и да се зголеми нивото на физичка активност.

Рецепти за подготвување јајца побарајте ТУКА и ТУКА.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Фит

Враќање во форма: Едноставен тренинг за почетници

Read more

Што се случува во телото ако секој ден јадеме овесна каша?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

Read more

Какви промени ќе забележите на телото ако почнете да вежбате со тегови?

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе