Како да слабеете со јадење јајца за појадок?

А.С.
/ 09.03.2023 / 08:17

Д-р Мајкл Мозли е креатор на неколку познати диети, меѓу кои и Fast 800 Keto, која од ден на ден стекнува сè поголема популарност.

Докторот уште во 2019 година изјави дека внесувањето само 800 калории дневно може да помогне доколку сакате брзо да ослабете, а многу експерти го критикуваа затоа што сметаат дека тоа не е доволно за здраво функционирање, особено ако човек е физички активен.

Д-р Мозли не се откажа од својот став, а сега разјасни зошто јадењето јајца за појадок може да го забрза процесот на слабеење.

„Целта на повремениот пост е да се намали внесот на калории. Методот 5:2 вели дека треба да се консумираат до 500 калории два дена во неделата, но според мене е полесно да се следи диета до 800 калории секој ден“ објасни тој во емисија на BBC.

„Луѓето успеваа да ослабат, но се мачеа кога мораа да внесуваат од 500 до 600 калории дневно. Целта на диетата за која зборувам е поддржана од една студија. Луѓето кои јаделе околу 800 калории дневно до 12 недели изгубиле во просек 14 килограми“, додаде тој.

Тој спомна уште една студија спроведена од Универзитетот Оксфорд, во која учесниците изгубија 10 килограми во текот на една година, но не се придржуваа толку строго до внесот до 800 калории на ден.

„Диетите траат најмалку две до три недели, некои и до 12 недели. Колку и да звучи тешко, лесно е ако ја изберете вистинската храна. Јас сум голем љубител на јајца, тие ќе ве заситат. Можете да ги варени или како кајгана“, вели д-р Мозли.

Јајцата се хранливи. Едно пилешко јајце со големина М има околу 84 калории, 8,3 грама протеини, 5,7 грама незаситени масти и 1,6 грама заситени масти. За појадок во јајцата може да се додаде шунка или малку лосос. Она што треба да се избегнува е лебот.

„Би го охрабрил секој кој е на нискокалорична диета да пие многу течности. И не заборавајте на јаглехидратите, ама здравите оние од полно зрно, има добра причина да ги јадете“, заклучил тој.

Режимот на д-р Мозли не се препорачува за сите. За да изгубите тежина, треба да постигнете калориски дефицит или да внесете помалку калории во споредба со тоа колку согоруваме. Исто така, губењето на околу половина килограм неделно се смета за здраво и одржливо губење на тежината. Совет на нутриционистот е да се консумираат сите намирници, но во граници и да се зголеми нивото на физичка активност.

Рецепти за подготвување јајца побарајте ТУКА и ТУКА.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Како настанува нафтата? 5 факти што секој треба да ги знае

Read more

Фит

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Read more

Техника на пешачење со која се топат повеќе калории

Read more
 

Магазин

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе