Како да спречиме храната да се лепи на тавата?

Сите тави имаат фина подлога одвнатре, што спречува лепење на храната за време на пржењето.

Лошата вест, на која сите сме упатени, е дека оваа фина облога се оштетува после одреден период. Без разлика колку масло ставаме за време на пржењето, храната дефинитивно ќе се залепи за дното.

Постои еден многу едноставен трик кој ќе ви помогне да го решите овој проблем.

Првото нешто кое треба да го направите е добро да ја измиете тавата со детергент за миење садови. Кога ќе ја исплакнете, добро избришете ја со кујнска крпа за да не остане ниту капка вода. Потоа загрејте ја тавата на силен оган и рамномерно распоредете сол одвнатре за да го покрие дното. Почекајте да се загрее и да ја смени бојата, а потоа исплакнете.

Користете мек сунѓер (никако лажица) за да ја отстраните преостаната сол. Последниот чекор е да ја избришете со влажна кујнска крпа. На овој начин, ќе создадете специјален заштитен слој на дното на садот, благодарение на што храната нема да се залепи или изгори.

Тагови
реклама

Рецепти

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Read more

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Read more

Рецепт на денот: Тортиљи со два вида сирење и тиквички

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Читај повеќе

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Читај повеќе

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе