Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Се ближи зимата, а веќе имаме и ниски утрински температури. Ако имате проблеми со замрзнување на прозорците на автомобилот, постојат неколку едноставни решенија кои ќе ви помогнат лесно да ги одмрзнете.

Замрзнатите автомобилски стакла не се само пречка, туку можат да им донесат и казни на возачите. Експертите за автомобили имаат неверојатни трикови со цел да го спречат замрзнувањето на автомобилските стакла и тоа користејќи намирница што секојдневно ја употребуваме во кујната.

Станува збор за кромидот. Според експертите, кромидот може да спречи формирање мраз на прозорците. Едноставно исечете го кромидот на половина и со него тријте ги прозорците, навечер пред возење.

Ако немате кромид, замена може да биде и компирот, кој делува на ист начин. Истиот ефект го има и оцетот измешан со вода.

Оцетот често се користи како средство за одмрзнување бидејќи неговата точка на замрзнување е многу пониска од водата, што значи дека водата нема можност да се таложи и да замрзне доколку користите оцет.

Измешајте оцет со вода во сооднос од 3:1 и ставете го растворот во шише со распрскувач и испрскајте ги замрзнатите прозорци за побрзо одмрзнување. Може да се обидете и со следната мешавина од 600 мл медицински алкохол со 200 мл вода и малку детергент за миење садови. Мразот многу брзо ќе се стопи откако ќе ги испрскате прозорците со овој раствор.

Можеби звучи очигледно, но автомобилското стакло никако не смеете да го полевате со врела зовриена вода. Така може да дојде до пукање на прозорците, советуваат експертите.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе