Како да усвоите здрави навики кон кои навистина ќе се придржувате?

А.С.
/ 13.09.2021 / 12:13

Најважно е да пронајдете вежба што ви одговара. Ако трчањето не е за вас и ви предизвикува болка, не си поставувајте цел да трчате неколку километри секое утро.

Поставувањето нови цели е лесно, но нивното спроведување на дело може да биде доста тешко. Сепак, истражувањето објавено во списанието JAMA Cardiology најде начин да се усвојат здрави навики кои ќе траат.

Концептот се базира на поставување сопствени цели за вежбање и да не се одложува почнувањето со работа на себе.

Четиримесечното истражување опфати 500 учесници од населби со жители со помали приходи кои или имале кардиоваскуларни заболувања или имале зголемен ризик да развијат таков тип на болест.

На сите им беа дадени преносни уреди за следење на нивото на физичка активност, а потоа беа поделени во две групи.

На луѓето во контролната група им беа поставени два предизвика: првиот утврдуваше дали нивната дневна цел во изодени чекори ќе биде доделена или ќе си ја поставуваат сами, и втората дали веднаш ќе ја остварат целта или ќе им биде потребно некое време.

Истражувачите откриле дека оние кои сами го избрале бројот на чекори и веднаш почнале да работат на остварување на целта, имале најголем просечен дневен број чекори, приближно 1.384 чекори.

Исто така, тие поверојатно ќе продолжат да одржуваат умерена физичка активност.

Истражувачите заклучија дека е важно да се најде вежба што ѝ одговара на личноста. Затоа што ако нешто не ви се допаѓа, ќе ви биде тешко да го направите тоа.

„Се работи за пронаоѓање начин за вежбање што ви носи радост и обрнување внимание на тоа како се чувствува вашето тело додека се движите“, објаснуваат истражувачите.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фит

10 минути вежби за цврсти бедра со Памела Рајф

Read more

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе