Како да заштедите гориво со EPS уред?

EPS или Electric Power Steering е систем што помага во управувањето на автомобилот.

Наместо хидрауличниот механизам, ESP користи степер електромотор и го решава проблемот со губење на енергијата и големата потрошувачка на гориво, бидејќи уредот се активира само при мали брзини и кога се врти воланот.

За управување на електромоторот е задолжен процесор кој во секој момент е „свесен“ за брзината на автомобилот и оптоварувањето на тркалата. Електромоторот може да биде поставен на вратилото на воланот, на запчаникот или на ребрастата шипка.

Задачата му е да го намали оптоварувањето на воланот, и тоа од околу 150 N на околу 30 N.

Remote video URL

Главната маана на овој систем е што ја користи енергијата на моторот и кога е потребно и кога не е. Со тоа се губи 1 до 2 kW моќност, што за мали мотори е премногу, додека хидрауличната пумпа константно се движи и троши енергија.

Remote video URL

Посебно се движи при големи брзини, кога влијанието на сервосистемот е речиси занемарлив, а дополнителниот отпор ја зголемува потрошувачката на гориво за 2 до 4  децилитри на 100 километри.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе