Како да знаете дали некој го блокирал вашиот телефонски број?

Кога некој ќе го блокира вашиот телефонски број, постојат одредени знаци кои можат да укажат на тоа.

Ова се дел од нив, пишува Life Wire:

1. Необични пораки кога го повикувате бројот

Не постои стандардна порака за блокиран број, а покрај тоа многу луѓе не сакаат другата страна да дознае дека бројот им е блокиран. Ако добиете необична порака која претходно не сте ја слушнале, постои можност таа личност да го блокирала вашиот број преку операторот.

Пораката се разликува зависно од операторот, а обично е слична на овие: „Личноста која ја барате моментално е недостапна. Личноста која ја барате моментално не прифаќа повици. Бројот што го вртите моментално не е во функција“.

Ако го вртите бројот еднаш или двапати дневно и секој пат ја добиете истата порака, можно е вашиот број да е блокиран. Секако, постојат и исклучоци кои можат да резултираат со исти пораки, а во исклучоци се вклучуваат природни катастрофи кои ја оштетиле мрежната инфраструктура или некој голем настан кој резултира невообичаено голем број луѓе истовремено да телефонираат.

2. Ѕвонење

Ако чуете како ѕвони само еднаш или воопшто не ѕвони пред да се вклучи говорното сандаче, тоа би можело да укажува дека другата страна го блокирала вашиот број.

Ако слушнете три до четири ѕвонења пред вашиот повик да биде насочен на говорна пошта веројатно не сте блокирани, но оваа личност ги одбива вашите повици или ги игнорира. И во овој случај има исклучоци, особено ако е вклучена опцијата „Не вознемирувај“. Во тој случај, повикот ќе биде насочен кон говорна пошта.

3. Зафатена линија

Ако добиете зафатен сигнал, можно е вашиот број да биде блокиран преку операторот. Од различни знаци кои укажуваат на блокиран број, овој е најмалку вообичаен иако некои оператори се уште го користат.

Треба да се нагласи дека ова може да се појави и кога операторот има технички проблеми. За да го потврдите тоа, повикајте друг број кој е од истиот оператор како и лицето кое се обидувате да го повикате и дознајте дали повикот ќе успее.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Мобилни

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more

Како се покажа Nothing Phone (1) на тестот за издржливост?

Read more
 

Гик

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе